Zaskakującą opinią na temat wyborów prezydenckich podzielił się Kamil Bortniczuk z Porozumienia. W programie „Express Biedrzyckiej” stwierdził, iż błędem było zrezygnowanie z tradycyjnej formy przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Obok pandemii koronawirusa najbardziej zajmującym Polaków tematem są obecnie majowe wybory prezydenckie. Aby mogły się one odbyć w bezpieczny sposób, Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało korespondencyjną formę głosowania. Nie zgodził się jednak na to szef Porozumienia Jarosław Gowin, który w proteście wobec projektu PiS zrezygnował z rządowych stanowisk. Teraz Gowin szuka poparcia dla swojej propozycji wprowadzenia zmian do konstytucji u liderów opozycji.

O wyborach prezydenckich mówił w programie „Express Biedrzyckiej” bliski współpracownik Gowina, poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. Na pytanie o to, jak Porozumienie zagłosuje nad ustawą o głosowaniu PiS, kiedy trafi ona z Senatu z powrotem do Sejmu, polityk odpowiedział:

-„Dziś żadnych deklaracji nie składamy. Zobaczymy w jakiej formie ustawa wróci z Senatu, dziś jeszcze nie znamy jej kształtu. Będziemy się jeszcze spotykać, zapoznamy się z rekomendacją Jarosława Gowina i każdy zagłosuje z własnym sumieniem i wiedzą. Stanowisko Porozumienia będzie znane na początku przyszłego tygodnia”.

Zaskakuje jednak inna opinia Bortniczuka w kwestii wyborów. Jego zdaniem błędem było zrezygnowanie z tradycyjnego głosowania w maju:

-„Mam taką refleksję, że w ciągu ostatnich kilku tygodni ulegliśmy trochę panice i założyliśmy w ciemno, że wyborów nie da się przeprowadzić w klasyczny sposób. A jeśli wymagamy od pracowników dużych sklepów spożywczych żeby przychodzili do pracy i spotykali w niej tysiące osób i nie słyszymy o masowej zachorowalności, to dlaczego założyliśmy w ciemno, że pracownicy komisji wyborczych przez jeden dzień nie będą mogli przyjść do lokali i przeprowadzić wyborów?” – powiedział.

Dodał, że nie jest jeszcze za późno. Stwierdził, że gdyby decyzja należało do niego, to być może skłoniłby się ku temu, aby wybory odbyły się w formie tradycyjnej.

kak/se.pl, DoRzeczy.pl