Donald Trump rozmawiał dziś z Wołodymyrem Zełenskim przy okazji telekonferencji przywódców państw G7. Po południu amerykański przywódca poinformował o planowanym spotkaniu z Zełenskim.
- „Wszyscy wyrazili swój cel zakończenia wojny, a ja podkreśliłem znaczenie kluczowej Umowy w sprawie minerałów krytycznych i pierwiastków ziem rzadkich między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, która, mamy nadzieję, zostanie podpisana już wkrótce!”
- napisał Trump na Truth Social, relacjonując dzisiejszą telekonferencję.
- „Ta umowa, która jest Partnerstwem gospodarczym, zapewni, że naród amerykański odzyska dziesiątki miliardów dolarów i sprzęt wojskowy wysłany na Ukrainę, a także pomoże gospodarce Ukrainy rozwijać się, gdy ta brutalna i dzika wojna dobiegnie końca”
- dodał.
Zaznaczył, że prowadzi też rozmowy z Władimirem Putinem na temat zakończenia wojny i „ważnych transakcji w zakresie rozwoju gospodarczego, które będą miały miejsce między Stanami Zjednoczonymi a Rosją”.
Później Trump oświadczył, że prezydent Ukrainy może przybyć do Waszyngtonu „w tym lub w następnym tygodniu”, aby podpisać umowę.