Największa liczba Polaków była ze sobą zgodna w odniesieniu do odpowiedzi na ostatnie z czterech pytań referendalnych, które brzmiało: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”. Aż 96,79 proc. głosujących odpowiedziało: „Nie” na to pytanie.
96,49 proc. głosujących nie zgadza się również na „wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki”.
Sprzeciw wobec ewentualnej likwidacji bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi wyraziło 96,04 proc. głosujących.
Natomiast na „podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn” nie zgodziło się 94,61 proc. głosujących.
W referendum wzięło udział niespełna 12 milionów Polaków, co stanowi 41,16 proc. uprawnionych do głosowania.
W związku z faktem, że frekwencja referendalna nie osiągnęła wymaganego progu 50 proc., rozstrzygnięcia zapadłe podczas głosowania w tymże referendum nie będą miały mocy wiążącej.
Jednocześnie trudno będzie jednak abstrahować w przyszłości jakiejkolwiek władzy od zdecydowanej opinii wyrażonej w niedzielnym referendum przez niespełna 12 milionów Polaków.