Anglikańscy duchowni otrzymali 18 kwietnia zgodę na odprawienie liturgii w bazylice znanej jako „Matka wszystkich kościołów Rzymu i świata”. 30 duchownym przewodził biskup Johnathan Baker z Fulham, który znany jest ze swojej przynależności do masonerii. Jego przynależność do masonerii, stała się głośna, gdy został biskupem anglikańskiej diecezji Ebbsfleet w 2011 r.

Choć z początku po objęciu biskupstwa w Ebbsfleet Baker przyznał, że był „aktywnym członkiem masonerii” i że zamierza pozostać jej członkiem, kilka dni później oświadczył, że opuścił wolnomularzy. Jednak w dalszym ciągu twierdził, że to „organizacja, która w pełni wspiera Kościół”. Baker także rozwiódł się i wstąpił w kolejny związek małżeński, co wywołało konsternację wśród konserwatywnego odłamu anglikanów, którym przewodził na Lateranie.

Konserwatywni duchowni Bakera reprezentują anglikańskie skrzydło, które określa się mianem anglokatolicyzmu, odrzucające święcenia kapłańskie dla kobiet i trzymające się tradycyjnych obyczajów, jeśli chodzi o liturgię i szaty kapłańskie. Mają oni w Rzymie swoje Centrum Anglikańskie, a także własny kościół. Zatem nie mieli powodu szukania innej świątyni czy proszenia o zgodę katolików na jej udostępnienie.

Wprawdzie w 2020 r. Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan uznała możliwość użyczenia innym wspólnotom chrześcijańskim kościoła, ale warunkiem było to, by nie wywoływać skandalu lub zamieszania wśród wiernych. Jak zauważył Michael Haynes z Life Site News, nawet biorąc to pod uwagę oraz potrzebę „rozeznania”, trudno zrozumieć, dlaczego anglikanom udzielono takiej zgody.

Cała sytuacja wywołała oburzenie wielu katolików. Znany angielski komentator katolicki Nick Donnelly zareagował bardzo ostro. Spytał w tweecie, czy papież pozwoliłby na odprawienie mszy Bractwu Kapłańskiemu św. Piusa na Lateranie czy choćby celebrację tradycyjnej liturgii łacińskiej i stwierdził: „Myślę, że nie”. A następnie podsumował: „Bergoglio to liberalny protestant, nie katolik”.

Z drugiej strony grupa anglikańskich kapłanów pod przewodnictwem Bakera została w Rzymie „ciepło przyjęta przez innych dygnitarzy katolickich”. Przemówienie wygłosił do nich m.in. kard. Gerhard Müller. Duchowni przebywają na swoich rekolekcjach w Villa Palazzola, której właścicielem jest Kolegium Angielskie – seminarium katolickie założone w 1579 r. Wykład dla nich wygłosił rektor Kolegium, a papież Franciszek pozdrowił ich osobiście po cotygodniowej audienecji generalnej.