Dr Anusz ocenia, że decyzja PKW ma głównie charakter polityczny, wskazując na zmiany wprowadzone przez PiS w 2018 roku dotyczące sposobu powoływania PKW. Podkreśla, że obecny skład Komisji odzwierciedla układ parlamentarno-rządowy, co wpływa na jej decyzje. Jednym z głosów krytycznych był mecenas Ryszard Kalisz, który przed wydaniem decyzji przez PKW intensywnie komentował sprawę w mediach, co zdaniem dr Anusza mogło mieć polityczny podtekst.

Wobec decyzji PKW, PiS zamierza złożyć skargę do Sądu Najwyższego (SN). Dr Anusz przewiduje, że SN może odrzucić decyzję PKW, co otworzy drogę do dalszych działań ze strony PiS. W przypadku korzystnego wyroku SN, partia może podjąć kroki prawne, aby odzyskać środki finansowe, które nie zostałyby przelane przez Ministerstwo Finansów. Sytuacja ta, bez precedensu w polskiej polityce, może wzmocnić presję na przyspieszone wybory.

Dr Anusz prognozuje, że cała sytuacja może prowadzić do scenariusza rozwiązania Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Trybunał Konstytucyjny może uznać, że ustawa budżetowa została uchwalona z naruszeniem prawa, co da prezydentowi podstawę do rozwiązania parlamentu. W takim przypadku PiS mógłby liczyć na przyspieszone wybory, które mogłyby anulować problemy finansowe partii związane z decyzją PKW.