Kancelaria Prezydenta w komunikacie przypomniała, że zgodnie z obowiązującym prawem, korespondencyjnie mogą głosować jedynie wyborcy niepełnosprawni, osoby podlegające kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat. Nowelizacja z 14 czerwca pozwala na głosowanie korespondencyjne wszystkim wyborcom, zarówno w kraju, jak i za granicą, z wyjątkiem wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Prezydent Duda zwrócił uwagę, że wyłączenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób podlegających kwarantannie, izolacji lub izolacji domowej w wyborach samorządowych może naruszać konstytucyjne prawa wyborcze. W komunikacie podkreślono, że takie rozwiązania mogą być sprzeczne z artykułami 62 ust. 1 oraz 32 ust. 1 Konstytucji.
W komunikacie Kancelarii Prezydenta podkreślono również potrzebę zbadania, czy proces legislacyjny nad nowelizacją Kodeksu wyborczego spełnia konstytucyjne wymogi. Przypomniano tu orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 19 czerwca, które uznało, że nowelizacja przepisów o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju jest niekonstytucyjna z powodu wykluczenia dwóch posłów z głosowania.
W ostatnich tygodniach prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego również inne ustawy w trybie kontroli następczej. Dotyczyły one m.in. nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz prawa pocztowego.
Prezydent RP @AndrzejDuda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z dnia 14 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 18, 2024
Więcej informacji: https://t.co/KBUqpR9cwf pic.twitter.com/t74T9swaOx