Próby przepicia wszywki alkoholowej mogą bowiem skończyć się dla człowieka tragicznie. Znane są przypadki zgonów pacjentów łączących Esperal z alkoholem. Dlaczego lek działa w tak gwałtowny sposób na organizm, w którym znajduje się etanol? Disulfiram jest blokerem jednego z enzymów wątrobowych, biorącego udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Zaburzenie szlaku metabolicznego powoduje objawy zatrucia toksynami poalkoholowymi, półproduktami procesu metabolizmu alkoholu. Wszywka alkoholowa i picie alkoholu to połączenie nie tyle niewskazane, co niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa.

Jak działa wszywka alkoholowa (Esperal)?

Wszywka alkoholowa to nazwa popularnego leku wspomagającego leczenie choroby alkoholowej. W polskich aptekach dostępna jest jako Disulfiram WZF, a zakupić ją mogą jedynie pacjenci posiadający aktualną receptę. Mianem wszywki określa się również mało inwazyjny zabieg wszycia tabletek z tym lekiem pod skórę pacjenta. Esperal działa przez kilka miesięcy, w sposób nieprzerwany uwalniając substancję czynną do organizmu pacjenta. Funkcja leku polega na blokowaniu wydzielania dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu niezbędnego w procesie metabolizmu alkoholu. Lek jest zatem całkowicie obojętny dla organizmu trzeźwej osoby. Jeżeli stosuje się ona do zaleceń lekarza po zabiegu implantacji wszywki, nie musi obawiać się nieprzyjemnych konsekwencji terapii awersyjnej.

W fizjologicznych warunkach etanol trawi się w ludzkiej wątrobie do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody. Pijący odczuwa ten proces głównie następnego dnia, zwłaszcza po wypiciu znacznych ilości alkoholu. Zmaga się wówczas zazwyczaj z objawami kaca, czyli tzw. syndromem dnia poprzedniego. Jeżeli wszywka alkoholowa zostanie połączona z alkoholem, w ustroju osoby uzależnionej dochodzi do gwałtownej reakcji metabolicznej i biochemicznej. Alkohol etylowy nie zostaje w pełni strawiony, przez co w krwiobiegu człowieka kumuluje się aldehyd octowy. To toksyczna substancja, której nadmierne stężenie odpowiedzialne jest za wystąpienie tzw. reakcji disulfiramowej. Niestosowanie się do zaleceń lekarza i brak trwania w abstynencji może zatem skończyć się dla pacjenta nie tylko pogorszeniem jego ogólnego stanu zdrowia, ale również zagrożeniem życia.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania disulfiramu

Choć wszywka alkoholowa uznawana jest za skuteczną i bezpieczną metodę wspomagającą terapię choroby alkoholowej, nie wszyscy uzależnieni mogą z niej skorzystać. Działa długotrwale, przeznaczona jest zatem jedynie dla tych chorych, którzy wyrażają świadomą zgodę na zabieg zaszycia i chęć współpracy z lekarzem specjalistą. Wskazaniem do wykonania zabiegu wszycia Esperalu jest głównie chęć zwiększenia motywacji pacjenta do trwania w długotrwałej abstynencji. Dzięki wszywce możliwe staje się ponadto zwiększenie efektywności dotychczas podejmowanych działań terapeutycznych. Zabieg przeznaczony jest dla osób pełnoletnich i trzeźwych. Głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest bowiem przebywanie pod wpływem lub choćby po spożyciu alkoholu etylowego. By zaszycie przebiegło efektywnie i bezpiecznie, pacjent powinien pozostawać trzeźwy przynajmniej 24 godziny przed jego rozpoczęciem.

Wśród innych przeciwwskazań i środków ostrożności, jakie należy zachować przed przystąpieniem do zabiegu, wymienia się głównie nadwrażliwość i alergię na disulfiram, schorzenia sercowo-naczyniowe (niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca), ciąże i karmienie piersią oraz zaburzenia psychiczne.

Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?

Wszywanie substancji farmakologicznej podskórnie do ciała pacjenta nie ma na celu wyleczenia jego nałogu, ale wsparcie w trwaniu w trzeźwości. Gdy uzależniony nadużywa substancji odurzającej, w jego organizmie dochodzi do szeregu złożonych zmian i powstawania zaburzeń. Co za tym idzie, nieprawidłowo funkcjonują jego narządy i całe układy. Ciągi alkoholowe doprowadzają do skrajnego wycieńczenia organizmu. Zwiększają również ryzyko występowania głodu alkoholowego i nawrotów choroby. Zadaniem wszywki alkoholowej jest natomiast skuteczne powstrzymanie osoby uzależnionej przed sięganiem po kieliszek. Choć decyduje się ona na abstynencję dobrowolnie, nie wraca do nałogu głównie z obawy przed patologiczną i gwałtowną reakcją własnego organizmu na połączenie leku z alkoholem. Wszywka alkoholowa okazuje się pomocną metodą leczenia w walce z nałogiem na każdym etapie jego rozwoju. Korzystają z niej zazwyczaj uzależnieni w przewlekłej i krytycznej fazie uzależnienia.

Zabieg wszycia Esperalu – implantacja – na czym polega i kto ją wykonuje?

Wszywka alkoholowa wymaga wykonania krótkiej procedury medycznej, która nosi miano implantacji. Polega bowiem na podskórnym wszczepieniu tabletek w formie jałowych implantów. Esperal wszywa doświadczony chirurg po uprzednim przygotowaniu i kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Przed jego rozpoczęciem konieczna jest bowiem weryfikacja istnienia wskazań do zaszycia i eliminacja ewentualnych przeciwwskazań. Lekarz przeprowadza również kontrolę trzeźwości pacjenta. Następnie przygotowuje jego skórę do zabiegu. Ponieważ zaszycie alkoholowe to ingerencja chirurgiczna, wymaga przerwania ciągłości tkanki skórnej. Konieczna jest zatem dezynfekcja i znieczulenie pola zabiegowego. Wszycie wykonuje się w lokalizacji tuż nad pośladkiem pacjenta. W Centrum Medycznym Galmedic zabieg trwa ok. 20 minut. Po jego zakończeniu pacjent opuszcza placówkę medyczną, nie jest bowiem wymagana jego hospitalizacja.

Chirurg nad pośladkiem pacjenta wykonuje niewielkie nacięcie za pomocą skalpela. Jest ono stosunkowo głębokie – specjalista musi bowiem dotrzeć aż do obszaru podpowięziowego. Jałowe tabletki umieszcza się w bezpośredniej okolicy mięśnia pośladkowego. Powstałą ranę lekarz zaszywa nićmi chirurgicznymi. Na szwy zakłada jałowy opatrunek. O stan i higienę rany pacjent dba samodzielnie podczas rekonwalescencji.

Dowiedz się więcej na temat zabiegu, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa w Radomiu w Centrum Medycznym Galmedic.

Jak długo działa wszywka jako awersyjna metoda wspomagania leczenia uzależnienia od alkoholu?

Jak długo działa Esperal? Okres działania wszywki (Esperalu) uzależniony jest głównie od indywidualnych możliwości i predyspozycji każdego uzależnionego. Optymalną dawkę leku dobiera wyłącznie lekarz podczas kwalifikacji chorego do zabiegu. Ponieważ wszycie tabletek z disulfiramem wymaga odstawienia alkoholu jeszcze przed rozpoczęciem terapii, metoda ta uważana jest za długotrwałą i wysoce skuteczną. Aktywne działanie Esperalu odczuwane jest jedynie wraz z obecnością alkoholu w organizmie. O skuteczności wszywki alkoholowej mówi się wówczas, gdy pacjent pozostaje trzeźwy przez cały czas stosowania terapii awersyjnej. Po implantacji leku Esperal pacjent powinien pozostać trzeźwy przynajmniej przez okres od 8 do 12 miesięcy. Tyle bowiem czasu substancja wszywki alkoholowej uwalnia się stopniowo do ustroju uzależnionego chorego. Picie alkoholu w trakcie terapii skutkuje zatruciem aldehydem octowym. Wizja ta skutecznie odstrasza uzależnionych od podejmowania prób przepicia wszywki, nawet gdy zmagają się z objawami głodu alkoholowego.

Bezpieczeństwo i działania niepożądane po zaszyciu leku Esperal

Wszywka alkoholowa pomaga w utrzymaniu trzeźwości, gdyż wzbudza u uzależnionego negatywne skojarzenia z piciem alkoholu. Dotychczas był to jego sposób na szybki i skuteczny relaks. Po zabiegu wszystko się zmienia. Już podczas rozmowy ze specjalistą przed zabiegiem pacjenci poznają objawy reakcji disulfiramowej, z jakimi będą się zmagać, gdy nie zastosują się do zaleceń lekarza. Czy jednak sama wszywka wystarczy, by skutecznie powstrzymać uzależnionego od picia? Ta metoda leczenia alkoholizmu powinna być ściśle powiązana z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim profesjonalny detoks, czyli odtrucie alkoholowe oraz psychoterapię alkoholizmu.

Lek pod nazwą Esperal jest zatem bezpieczny dla tych pacjentów, którzy podczas terapii nie tylko nie nadużywają alkoholu, co go zupełnie go nie spożywają. By uniknąć skutków ubocznych terapii, należy powstrzymać się od picia czystego alkoholu, spożywania niektórych słodyczy, sosów, przetworów, a nawet stosowania kosmetyków czy środków do dezynfekcji z alkoholem. Nawet krótkotrwały kontakt z niewielką dawką etanolu może bowiem okazać się niebezpieczny dla organizmu zaszytego.