Dlaczego otrzymałem nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd w odpowiedzi na pozew wierzyciela, który domaga się odzyskania zaległej należności. Aby sąd mógł wydać nakaz, wierzyciel musi wykazać, że roszczenie jest wiarygodne i zasadne. Warto jednak mieć świadomość, że sąd nie przygląda się wnikliwie sprawie, a ocenia ją powierzchownie: słuchając tylko jednej strony. Jeśli więc z przedstawionych dowodów wynika, że powód ma prawo ubiegać się o zwrot należności, sąd wyda nakaz zapłaty. Sąd wydaje pismo na podstawie tego, co mówi jedna strona, więc tak naprawdę nie zna całej sprawy, a co za tym idzie – sądowy nakaz zapłaty wcale nie oznacza, że wierzyciel ma prawo do roszczenia.

Co zrobić po otrzymaniu nakazu zapłaty?

Jeśli otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty, pamiętaj, że czas gra na Twoją niekorzyść. Od momentu doręczenia pisma masz tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Jest to środek zaskarżenia przysługujący każdej osobie, która otrzymała nakaz. Dzięki niemu masz prawo żądać zbadania zasadności pozwu i przedstawić dowody – celem sprzeciwu jest uchylenie wydanego nakazu zapłaty. Nie oznacza to, że sam sprzeciw zwalnia dłużnika z obowiązku spłaty zobowiązania: warto jednak skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza jeśli wątpimy w zasadność roszczenia. 

Coraz częściej zdarza się bowiem, że o sądowy nakaz zapłaty ubiegają się firmy windykacyjne, które skupują długi od firm pożyczkowych. Na etapie przekazania długu innej firmie bardzo często dochodzi do zaniedbania formalności czy zagubienia dokumentów, co oznacza szansę dla dłużnika. Może też się zdarzyć, że powód ubiega się o zwrot spłaconego już długu czy żąda roszczenia, które nigdy nie istniało. Nie należy więc reagować emocjonalnie na pismo, lecz podejść do tematu z dystansem i jak najszybciej złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. W żadnym razie nie zaciągaj pożyczki na spłatę długu – to nie jest rozwiązanie, a jedynie sposób na wpadnięcie w jeszcze większe kłopoty. 

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Pamiętaj, że jeśli w ciągu 14 dni od doręczenia pisma z sądu nie złożysz sprzeciwu od nakazu zapłaty, uznasz zasadność roszczenia, a wierzyciel będzie mógł rozpocząć postępowanie egzekucyjne. 

Sprzeciw należy wnieść do sądu, który wydał nakaz. W piśmie wnikliwie i przejrzyście sprecyzuj zarzuty przeciwko nakazowi oraz zgłoś wszelkie zarzuty, które chcesz podnieść przed rozpoczęciem procesu cywilnego (np. zarzut dotyczący wartości przedmiotu sporu). Dokument musi również spełniać wymogi określone dla pisma procesowego, dlatego najlepiej, jeśli zwrócimy się o pomoc od prawnika. W innym razie możemy otrzymać zwrot pisma z nakazem uzupełnienia braków formalnych.

Martwisz się, że prawnik nie zdąży przygotować sprzeciwu we wskazanym terminie? Zamiast samodzielnie konstruować pismo procesowe, skontaktuj się z profesjonalną kancelarią oddłużeniową, która ma doświadczenie w takich sprawach i wie, jak ważne jest dostarczenie pisma w ciągu 14 dni od daty doręczenia. Rzetelną i wiarygodną kancelarią oddłużeniową jest Portal Dłużnika z Łodzi – prawnicy kancelarii obsługują klientów z całej Polski i oferują zarówno konsultacje telefoniczne, jak i konsultacje online.