Kontynuując swą myśl dodał, że zadanie Kościoła to nauczanie „doktryn wiary z całą ich jasnością, a to doprowadzi nas do kwestii prawa naturalnego, dobrego porządku, który jest zapisany w samej naszej naturze ludzkiej i który musimy szanować”. Stąd ważną rolę odgrywają takie uczelnie jak Thomas Aquinas College, w których kształcenie umożliwia dostrzeganie „tych najbardziej fundamentalnych kwestii, które mają związek z prawem naturalnym i z tym, kim jesteśmy jako istoty ludzkie”.

Kardynał podkreślił potrzebę przywrócenia „katolickiego sposobu myślenia, katolickiej kultury”, która uległa dezintegracji. A to można osiągnąć poprzez rozum i wiarę, gdyż są one „zawsze w harmonii ze sobą, ponieważ Bóg jest Tym, który daje nam dar rozumu i błogosławi nas darem wiary”. Portal „Life Site News” przytacza fragment przemówienia kardynała na campusie TAC, w którym podkreślał, że to „katolicka edukacja umacnia nas, by poznać Boży plan i czynić wolę Bożą poprzez rozpoznanie ciemności i grzechu wokół nas i w naszym życiu”. I wskazał, że poprzez przyjęcie Chrystusa tę ciemność można rozproszyć, a grzech pokonać.

Kard. Burke nie pierwszy raz krytykuje ideologię gender i potrzebę przywrócenia katolickiej wizji świata, moralności i kultury. Z tego powodu też potępił postępowanie prezydenta Joe Bidena. W wywiadzie udzielonym Mattowi Fraddowi, prowadzącemu kanał „Pints With Aquinas”, który ukazał się 27 VI tego roku, zwrócił uwagę na to, że Biden podając się za katolika nie tylko promuje aborcję, ale także popiera „agendę transgenderową, która jest całkowitym buntem przeciwko Bożemu planowi dla nas”.

W kwietniu z kolei przemawiając dla New York Men’s Leadership Forum kardynał powiedział, że „ideologia gender to atak na rozum ludzki, gdyż sprzeciwia się samej naszej naturze”. A jeszcze wcześniej, w 2019 r., wspólnie z bp. Athanasiusem Schneiderem i innymi biskupami ogłosił „Deklarację prawd”, w której potępiona zostaje także ideologia gender. W dokumencie mowa m.in. o tym, że próba zmiany płci zarówno poprzez deklarację, jak i w wyniku operacji to „bunt przeciwko prawu naturalnemu i boskiemu oraz grzech ciężki”.

Stąd też kard. Burke w swoich wypowiedziach podkreśla znaczenie właściwego nauczania zdrowej katolickiej teologii w sposób dostosowany do wieku uczniów i studentów.