1. Kredyt na samochód - najważniejsze informacje
2. Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
3. Rodzaje rat w przypadku kredytów samochodowych
Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek kredyt, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje finanse. Sporządź realny budżet, uwzględniając swoje miesięczne dochody, wydatki i ewentualne zobowiązania finansowe. Same możliwości kredytowania warto sprawdzić w porównywarce kredytów samochodowych. Przyda się także uwzględniający kredyt samochodowy ranking kredytów.
Kredyt na samochód - najważniejsze informacje
Kredyt na auto jest kredytem celowym, przyznawanym na zakup konkretnego samochodu czy innego pojazdu. Co ważne, w przypadku kredytu samochodowego może to być kupno nowego lub używanego auta. Odrębną kategorię stanowi także kredyt samochodowy na firmę.
Decyzja o przyznaniu kredytu oraz jego warunki są uzależnione od wyniku badania zdolności kredytowej i dotychczasowej historii kredytobiorcy. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu to nie tylko pożyczona kwota i oprocentowanie kredytu samochodowego, które określa rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO. W skład tego kosztu wchodzą wszelkie zobowiązania związane z podpisaną umową kredytową, takie jak odsetki, opłaty, prowizje, podatki, marże oraz koszty usług dodatkowych. Tutaj więcej na ten temat.
Banki udzielające kredytów samochodowych zabezpieczają się przed ryzykiem niewypłacalności na kilka różnych sposobów. Zabezpieczenie kredytu samochodowego to przede wszystkim:
-
zastaw rejestrowy - wpisanie banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu; w przypadku nieterminowej spłaty kredytu, bank ma prawo rozwiązać umowę i sprzedać pojazd; ta opcja jest podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego;
-
przewłaszczenie na zabezpieczenie - bank i kredytobiorca są właścicielami pojazdu, z określeniem procentowego udziału w umowie, co oznacza, że nie można sprzedawać pojazdu ani wprowadzać w nim zmian ,
-
cesja z polisy AC - dzięki której odszkodowanie z polisy zostanie przekazane bankowi.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Różnica ta jest kluczowa. Kredyt samochodowy jest przeznaczony na określony cel, podczas gdy kredyt gotówkowy może być wykorzystany dowolnie. W przypadku kredytu gotówkowego bank nie wymaga szczegółowego uzasadnienia, na co środki mają zostać przeznaczone – jednocześnie jednak całkowity koszt tego rodzaju kredytu i jest zazwyczaj wyższy. Nawet jeśli kwota kredytu jest niższa, stopy oprocentowania są zwykle wyższe, co oznacza, że suma do spłaty jest również większa. Ostatecznie możesz zweryfikować to, sprawdzając ranking kredytów na samochód i za jego pomocą znajdując najtańszy kredyt samochodowy lub jeden z kredytów gotówkowych.
Warto zauważyć, że kredyty gotówkowe mają jedną kluczową zaletę – nie ma konieczności zabezpieczania go. Oznacza to, że nie musisz martwić się o przekazywanie bankowi zastawu czy przewłaszczenie pojazdu. Co więcej, w dokumentach rejestracyjnych samochodu będziesz widniał jako jedyny właściciel, co daje Ci możliwość swobodnej sprzedaży pojazdu, kiedy tylko zechcesz.
Rodzaje rat w przypadku kredytów samochodowych
Jaki jest najlepszy kredyt na auto? Sfinansowanie zakupu pojazdu jest możliwe poprzez jeden z trzech możliwych kredytów. Różnią się one wkładem własnym, wysokością rat i sposobem spłaty. Standardowy kredyt na samochód cieszy się największą popularnością i to jemu poświęcony jest ranking kredytów samochodowych. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej zdolności kredytowej oraz wybraniu samochodu i okresu kredytowania, bank podzieli twoją kwotę kredytu na raty, które będziesz spłacał regularnie.
Druga opcja to kredyt z ratą balonową. Kredytobiorca spłaca regularnie swoje zobowiązania, ale ostatnia rata stanowi od 20 do 40% wartości samochodu. Zaletą tego typu kredytu jest niska wysokość miesięcznych rat przez cały okres kredytowania. Dostępny jest także kredyt jednorazowy, wymagający wysokiej, przynajmniej 50% wpłaty oraz kredyt samochodowy dla firm.