1 października do konsultacji trafiła kolejna przygotowana przez resort Barbary Nowackiej nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Dokument zakłada zredukowanie lekcji religii w szkołach do jednej godziny w tygodniu i nakłada obowiązek organizowania jej przed rozpoczęciem lub po zakończeniu zajęć obowiązkowych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2025 roku. Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, minister może wprowadzać takie zmiany wyłącznie na drodze porozumienia z „władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych”. Podobnie jednak jak było to w przypadku łączenia uczniów z różnych roczników, resort Barbary Nowackiej wprowadza zmiany nie w porozumieniu, a w otwartym sporze z Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Do propozycji rządzących odniósł się przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

- „Umieszczanie zajęć na pierwszej i ostatniej godzinie jest szczególnie krzywdzące, gdyż poważnie utrudnia uczniowi udział w lekcji religii i narusza jego prawo do sprawiedliwego traktowania”

- zauważył duchowny.

- „Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża głęboki niepokój i zaskoczenie, że w sytuacji podejmowania prób rozmów Episkopatu z rządem, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza projekt zmian w rozporządzeniu z 14 kwietnia 1992 r.”

- dodał.

Podkreślił, że strona kościelna jest gotowa „na rozmowę i wypracowanie wspólnego rozwiązania, pod którym podpiszą się obydwie strony dialogu, tak jak zostało to dokonane w 1992 roku”.