Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego i Policji zdali w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu relację ze swojego zaangażowania w walkę z powodziami na południu kraju. Zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frysztak poinformował, że w działania te włączonych jest blisko 24 tys. strażaków PSP oraz z oddziałów ochotniczych.

- „I staramy się być nie krok, ale przynajmniej dwa duże kroki przed idącą falą i tam przekierowywać już nasze siły i być przygotowanym na to, co się dzieje”

- podkreślił.

Przedstawiciel Wojska Polskiego przekazał natomiast, że obecnie zadania związane z powodzią realizuje 23 tys. żołnierzy, a łącznie gotowych do wparcia jest 26 tys. Są oni zaangażowani w monitorowanie zagrożeń, umacnianie wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych oraz usuwanie skutków powodzi.

Zastępca komendanta głównego policji insp. Tomasz Michułka poinformował z kolei, że w związku z powodzią na dziś zaplanowano działania 3165 funkcjonariuszy policji.

- „Jest to zmniejszenie ilościowe sił i wynika to z zakończenia podoperacji w województwie małopolskim i podkarpackim”

- wyjaśnił.

W dyżurze pozostaje m.in. ponad 20 śmigłowców z Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych.

Insp. Michułka podał również, że nic nie zmieniło się w kwestii ofiar śmiertelnych powodzi. Dotychczas zginęło siedem osób, a jedna wciąż jest poszukiwana przez służby.

Ponadto zastępca komendanta głównego policji odniósł się do problemu fikcyjnych zbiórek pieniędzy. Tylko wczoraj Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ustaliło 14 takich zbiórek, za pomocą których oszuści wyłudzali pieniądze przekonując, że trafią one do ofiar powodzi.

- „Łącznie od początku działań 94, więc tutaj jest skuteczność w ujawnianiu, a w konsekwencji zapobieganiu tym nieuczciwym działaniom”

- powiedział.

Powodzie w Polsce: wkrótce fala kulminacyjna dotrze do Głogowa

Około godz. 14 fala kulminacyjna na Odrze ma dotrzeć do Głogowa. Wedle prognoz IMGW, woda przekroczy stan alarmowy o około 2,5 metra, sięgając 695-705 cm. To nieco mniej niż w czasie powodzi w 1997 roku.

Rano Instytut poinformował o przekroczeniu stanu alarmowego na 29 stacjach hydrologicznych. Stan ostrzegawczy przekroczono na 21 stacjach.

- „Największe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest w Brzegu Dolnym – 268 cm”

- wskazano.