Ku zaskoczeniu mediów papież Franciszek powołał nową komisję ds. diakonatu kobiet. Wprawdzie pod koniec synodu biskupów ds. Amazonii w październiku 2019 r. ojciec święty zapowiedział ustanowienie nowej komisji, ale wiadomość z 8 kwietnia jest nieoczekiwana, gdyż nie poprzedziły jej żadne przecieki ani pogłoski – jak podkreśla Joshua J. McElwee z „National Catholic Register”.

Wiadomość o utworzeniu nowej komisji podano w środę rano. Na przewodniczącego nowej komisji papież Franciszek powołał kardynała Giuseppe Petrocchiego, arcybiskupa L’Aquila. Jego sekretarzem będzie ks. Denis Dupont-Fauville z Kongregacji Nauki Wiary.

Portal Life Site News zwraca uwagę, że 10 pozostałych członków nowej komisji stanowi „jaskrawy kontrast” w stosunku do wcześniejszego składu, wśród którego znaleźli się teologowie z „uniwersytetów papieskich oraz feministka Phyllis Zegano. Członkowie komisji to:

Kardynał Giuseppe Petrocchi, który został powołany przez papieża Jana Pawła II w roku 1998, a nominowany kardynałem przez papieża Franciszka w roku 2018. Kard. Petrocchi ma 71 lat i wykształcenie w dziedzinie filozofii, psychologii i pracy duszpasterskiej.

Ks. Denis Dupont-Fauville ma doktorat w dziedzinie teologii i pracuje jako profesor w Kolegium Bernardynów w Paryżu. Ma 53 lata.

Dr Catherine Brown Tkacz, która ukończyła studia na Uniwersytecie w Iowa, a w roku 1983 uzyskała doktorat studiów nad średniowieczem Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana. Obecnie pracuje na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. W 2013 roku na łamach „Revue d’histoire ecclésiastique” opublikowała artykuł „Diakonisy i duchowa równość kobiet”. Jak podaje portal „Life Site News”, tekst ten zawiera wniosek: „obrzędy święceń dla diakonów i diakonis pokazują ich różnicę ontologiczną”. Dr Brown Tkacz odpiera argumenty feministek, że Chrystus był uwarunkowany kulturowo wybierając tylko mężczyzn jako swoich uczniów.

Diakon Domnic Cerrato ma doktorat w dziedzinie teologii i jest pierwszym żonatym diakonem wyświęconym w Steubenville w USA.

Ks. Santiago del Cura Elena jest z pochodzenia Hiszpanem i profesorem teologii.

Dr Caroline Farey z Anglii jest znana ze swojej ortodoksji katolickiej i jest autorytetem w dziedzinie katechezy. Ma doktorat Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Była jedną z 3 świeckich kobiet jako ekspert synodu ds. nowej ewangelizacji w roku 2012.

Dr Barbara Hallensleben jest specjalistką od historii Kościoła oraz teologii. Uczy teologii na Uniwersytecie we Fryburgu, jest też konsultorem watykańskiej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Ks. Manfred Hauke jest profesorem teologii w Szwajcarii. Wśród jego publikacji znalazła się monografia poświęcona „kapłaństwu kobiet”, w której dowodzi, że wyświęcanie kobiet do stanu kapłańskiego jest niemożliwe.

Diakon James Keating jest specjalistą teologii moralnej i teologii duchowości. W Stanach Zjednoczonych jest znany z licznych publikacji i ze swojego ortodoksyjnego stanowiska w sprawie święceń kapłańskich. Jest dyrektorem formacji teologicznej w Instytucie ds. Formacji Kapłańskiej w Creighton Uniwersity w Omaha w stanie Nebraska.

Ks. Angelo Lameri jest profesorem liturgiki i konsultantem Kongregacji Kultu Bożego. Jest także doradcą Papieskiego Urzędu Celberacji Liturgicznych. Portal „Church Militant” zwraca uwagę na jego skłonności liberalne.

Dr Rosalda Manes jest biblistką i wykłada na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Dr Anne-Marie Pelletier jest specjalistką od teologii i egzegezy oraz literatury współczesnej. Znana jest m.in. z obrony Amoris laetitia i nazwała kardynałów, którzy wysłali papieżowi Franciszkowi dubia „buntowniczymi kardynałami”. Publikowała teksty na temat miejsca kobiet w Kościele. Została wybrana przez papieża Franciszka jako autorka rozważań Drogi Krzyżowej w roku 2017. Wyklucza kapłaństwo kobiet.

Wyświęcanie kobiet do stanu kapłańskiego wykluczył zdecydowanie papież św. Jan Paweł II w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis w roku 1994.

 

jjf/LifeSiteNews.com, ChurchMilitant.com