Jak czytamy dalej:
„W zawiadomieniu wskazano na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw z art. 231 par. 1 i 2 KK w zb. z art. 189 par. 1 KK w zw. z art. 11 par. 2 KK wspólnie i w porozumieniu przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę, prokuratora Dariusza Korneluka oraz 5 prokuratorów wchodzących w skład Zespołu Śledczego nr 2”.
Lewandowski informuje, że z załączonego do zawiadomienia materiału wynika, że o bezpradności podejmowania wobec posła Romanowskiego działań i niemożliwości jego zatrzymania wiedzieli zarówno przedstawiciele Prokuratury, jak i Ministerstwa.
„Pomimo tego, a także mimo ostrzeżeń jakie płynęły ze strony organów Rady Europy w czerwcu br., podjęto decyzję o spektakularnym zatrzymaniu posła i pozbawienia go wolności przy wykorzystaniu do tego zleconych w Ministerstwie Sprawiedliwości opinii, które w sposób zasadniczy pomijały dotychczasową praktykę i stanowiska organów Rady Europy”
- napisał mecenas.
Dodał, że w zawiadomieniu wskazano też na podejrzenie popełnienia przestępstwa przez 2 konstytucjonalistów przygotowujących opinie stanowiące podstawę działań Prokuratury wobec posła Romanowskiego:
„[…] których wnioski były niezgodne z oficjalnymi stanowiskami Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”.
Na koniec podsumował, że:
„Ich zachowanie - w ocenie zawiadamiającego - wypełniało znamiona przestępstwa z art. 18 par. 3 KK w zw. z art. 231 par. 1 i 2 KK w zb. z art. 189 par. 1 KK w zw. z art. 11 par. 2 KK, a zatem stanowiło pomocnictwo do bezprawnego pozbawienia wolności oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych”.
‼️Poseł @MarcinRoma19996 złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przekroczeniem uprawnień i bezprawnym pozbawieniem wolności.
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) July 23, 2024
W zawiadomieniu wskazano na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw z art. 231 par. 1 i 2… pic.twitter.com/4V20yH8Abr