Co to jest Bitcoin?
Od ponad dekady Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut – wyróżnia się, gdy mowa zarówno o cenie, jak i kapitalizacji rynkowej. Osoby zainteresowane tematem kryptowalut i walut wirtualnych często zaczynają właśnie od Bitcoina. Dlaczego? Wpływ na to ma nie tylko popularność Bitcoina, ale również sposób wykorzystania tej kryptowaluty – pozostaje ona w centrum zainteresowania inwestorów, spekulantów oraz konsumentów. Ostatnia grupa używa monet Bitcoin, aby płacić za zakupy w różnych sklepach.
Co jeszcze warto wiedzieć o Bitcoinie? Oto kilka istotnych faktów:
-
Bitcoin jest wydobywany przez osoby, które określa się mianem „górników”. Za wydobywanie kryptowaluty przewidziane są nagrody w postaci Bitcoinów.
-
1 Bitcoin to 100 000 000 satoshi. Nazwa najmniejszej jednostki rozliczeniowej waluty nie jest przypadkowa – pochodzi od pseudonimu osoby lub grupy, która stworzyła Bitcoin, a której tożsamość do dzisiejszego dnia pozostaje nieznana.
-
Łączna liczba tokenów Bitcoin, która będzie kiedykolwiek w obiegu, to 21 mln. W maju 2024 r. szacowano, że do wydobycia pozostało 1,3 mln monet Bitcoin.
-
Bitcoin kurs powoduje, że niewiele osób może pozwolić sobie na zakup 1 monety. W szczytowym momencie (marzec 2024), 1 Bitcoin kosztował ponad 73 000 USD.
-
Posiadając Bitcoina, można zapłacić za wiele towarów i usług oferowanych na całym świecie. Dotyczy to też rezerwacji hoteli za pośrednictwem internetowych serwisów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając portfel kryptowalutowy?
Zarówno „zwykłe” pieniądze, jak i kryptowaluty mają pewną wspólną cechę – przechowuje się je w osobistych portfelach. Jednak w przypadku monet Bitcoin (i innych kryptowalut) sprawa nie jest taka prosta – portfele są narażone na ataki hakerskie. To powoduje, że priorytetem jest znalezienie dobrego, czyli bezpiecznego, portfela. Jak wybrać dobry portfel kryptowalutowy? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Zacząć należy od tego, że posiadacze Bitcoina mają do wyboru co najmniej kilka różnych typów portfeli na kryptowaluty. Między sobą różnią się one zarówno poziomem bezpieczeństwa, jak i wygodą użytkowania. Stąd też decyzja wcale nie jest oczywista i nie powinna być marginalizowana. Najpopularniejsze rodzaje portfeli do przechowywania kryptowalut są następujące:
-
Portfel na giełdzie kryptowalut. Niektóre giełdy, jak choćby Binance (to największa giełda, która może pochwalić się już 200 mln użytkowników), oferują portfele na kryptowaluty. Takie portfele są przede wszystkim wygodne w użytkowaniu – idealnie sprawdzają się z perspektywy osób aktywnych na giełdach kryptowalut. Nie są jednak polecane, gdy mają służyć tylko do przechowywania kryptowaluty.
-
Portfel mobilny. Ten typ portfela na kryptowaluty jest chętnie wybierany przez osoby, które traktują Bitcoina jako alternatywny środek płatniczy. Dostęp do posiadanych kryptowalut jest zapewniany z poziomu smartfona – Bitcoin można mieć przy sobie przez cały czas. Ponieważ jednak dostęp do środków wiąże się z korzystaniem z internetu, nie można wykluczyć, że zostaną one skradzione.
-
Portfel sprzętowy. Wśród użytkowników giełd kryptowalutowych, którzy są świadomi zagrożeń, dużą popularnością cieszą się portfele sprzętowe na kryptowaluty. Nie jest to przypadek. W odróżnieniu od wyżej opisanych portfeli nie wymagają one podłączenia do sieci – środki są przechowywane na samodzielnym urządzeniu. Z drugiej strony takie portfele są najdroższe – kosztują dużo więcej niż portfele mobilne.
Gdzie szukać informacji o kursie Bitcoin?
Zarówno nabywcy Bitcoin, aby móc nim następnie płacić w różnych sytuacjach, jak i inwestorzy, są zainteresowani stałym dostępem do informacji o kursie tej kryptowaluty. Gdzie szukać informacji o kursie Bitcoina? Podstawowym źródłem danych jest giełda kryptowalut.
Na giełdzie kryptowalut można zapoznać się nie tylko z bieżącą ceną Bitcoin, ale również zmianami cen w ostatnich godzinach, dniach, miesiącach czy latach – również na przystępnych wizualnie wykresach. Wiele giełd publikuje informacje choćby o kapitalizacji rynkowej, podaży w obiegu czy najwyższej cenie w historii. W konsekwencji to dobre i rzetelne źródło wiedzy. Ale nie tylko tam warto zaglądać.
Uważasz, że na kryptowalutach można zarabiać? Chcesz inwestować w Bitcoin? W takim razie zainteresuj się materiałami publikowanymi na łamach internetowych serwisów o tematyce finansowej. To prawdziwa kopalnia wiedzy – znajdziesz tam nie tylko dane, ale również komentarze ekspertów. Ich lektura może pomóc zrozumieć, dlaczego i jak zmieniają się ceny Bitcoina w czasie.
O czym warto pamiętać, kupując Bitcoin?
Zakup pierwszej monety Bitcoin budzi wiele emocji. Jeżeli planujesz kupować kryptowaluty, aby na nich zarabiać lub ulokować w ten sposób oszczędności, musisz pamiętać o kwestiach podatkowych. Jak wygląda rozliczenie ze sprzedaży kryptowalut z polskim fiskusem? W przygotowanych materiałach Ministerstwo Finansów wskazuje, że:
-
Każda osoba, która uzyskuje przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut, ma obowiązek złożyć zeznanie roczne. Służy do tego PIT-38. Zeznanie powinna złożyć również osoba, która poniosła wydatki na zakup kryptowalut.
-
PIT-38, podobnie jak wszystkie inne PIT-y, można składać w różnych formach (papierowej, elektronicznej).
-
Wysokość podatku od dochodu, który został uzyskany z odpłatnego zbycia kryptowalut, wynosi 19 proc.
-
Podczas rozliczania się z fiskusem można uwzględnić koszty uzyskania przychodu. Do takich kosztów zalicza się wydatki, które zostały poniesione na zakup kryptowalut (np. Bitcoin) oraz koszty poniesione w związku z ich zbyciem.
Mieszkasz poza granicami Polski? Pamiętaj, aby zorientować się, jak wygląda kwestia rozliczeń z fiskusem – w poszczególnych krajach rozliczenie się z dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia kryptowalut może być uregulowane w odmienny sposób.