Wczoraj ABW zatrzymała posła Marcina Romanowskiego, który usłyszał zarzuty w ramach śledztwa dot. Funduszu Sprawiedliwości. Polskie służby dokonały tych czynności mimo obowiązującego immunitetu europejskiego, który przysługuje Romanowskiemu jako członkowi delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W sprawie interweniuje przewodniczący ZP RE Theodoros Rousopoulos. Skierowane przez niego pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni opublikował w mediach społecznościowych mec. Bartosz Lewandowski.

- „Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową”

- poinformował obrońca posła Romanowskiego.

- „Potwierdzam, że właśnie pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej. Czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta”

- dodał.

Pismo Theodorosa Rousopoulosa

- „Niniejszym potwierdzam, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do tego Układu z dnia 6 listopada 1949 r. 1952, które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r.”

- oświadczył przewodniczący ZP RE.

Wyjaśnił, że wbrew tłumaczeniom polskich władz, „termin podczas Sesji obejmuje cały rok parlamentarny ze względu na ciągłą działalność Zgromadzenia i jego organów”.

- „Każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do jego własnego parlamentu krajowego musi zatem złożyć wniosek również do Zgromadzenia”

- podkreślił.

- „W świetle powyższego byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany panu Romanowskiemu przez cały rok obrad Zgromadzenia Parlamentarnego. Jeżeli władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie, że członek korzysta z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie”

- zwrócił się do marszałka Hołowni.