O sprawie Mariki Polacy dowiedzieli się latem, kiedy ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o przerwie w odbywaniu przez nią kary do zakończenia procedury ułaskawieniowej. O ułaskawienie do prezydenta zwrócił się Instytut Ordo Iuris, który o pomoc prosili rodzice 24-letniej kobiety. Jak relacjonowali prawnicy, w 2020 roku, w czasie tzw. marszu równości w Poznaniu, Marika wspólnie z innymi osobami próbowała wyrwać napotkanej kobiecie torbę symbolizującą społeczność LGBT o wartości 15 zł. Prokuratura zakwalifikowała ten czyn jako usiłowanie rozboju, a sąd uwzględniając to stanowisko, skazał młodą kobietę na trzy lata pozbawienia wolności.

Dziś „Rzeczpospolita” poinformowała nieoficjalnie, że prezydent ułaskawił Marikę. Swoje przypuszczenia dziennikarze oparli o komunikat opublikowany na stronie prezydenta, w którym przekazano, że Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec dwóch osób skazanych za przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 57a § 1 k.k. (usiłowanie dokonania rozboju).

- „Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim względy sprawiedliwościowe i humanitarne - incydentalny charakter czynu, młody wiek w chwili jego popełnienia, wyrażenie skruchy, odbycie części kar pozbawienia wolności, zrealizowanie zobowiązań finansowych nałożonych wyrokiem przez osoby skazane”

- uzasadniono decyzję głowy państwa.

Chociaż w komunikacie nie podano nazwisk, dziennikarze „Rzeczpospolitej” wskazywali, iż z ich informacji wynika, że chodzi właśnie o Marikę.

Wkrótce doniesienia te potwierdził prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

- „Marika ułaskawiona”

- napisał na X.com.

- „W jej imieniu wyrażam wdzięczność Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i dziękuję dziesiątkom tysięcy Polaków - sygnatariuszom petycji w obronie Mariki - a także Prokuratorowi Generalnemu @ZiobroPL i wspierającym nas @MWszechpolska oraz @StowMarszN”

- dodał prawnik.