Odprowadzamy dziś w ostatnią drogę panią profesor Wandę Półtawską – harcerkę i żołnierkę, lekarza, i profesora, i wreszcie niezłomną wojowniczkę o drugiego człowieka – mówił Prezydent.

Prezydent przypomniał losy Wandy Półtawskiej podczas II wojny światowej, kiedy była więźniarką niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. – Przetrwała, przeżyła niezwykłą siłą swojego ducha, niezwykłą siłą swojego umysłu, niezwykłą siłą także swojego ciała, jakże przecież wątłego – powiedział.

Wszyscy znamy ją znakomicie, jako drobną kobietę – ale tylko fizycznie. Myślę, że jej ducha nie pomieściłaby Bazylika Mariacka – tak był wielki, tak był silny; przetrwał wszystko przez 102 lata długiego życia – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent ocenił, że właśnie te doświadczenia popchnęły ją w kierunku obrania po powrocie z obozu drogi lekarza po to, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Niestudzona wojowniczka o drugiego człowieka, o życie, moralność, świadomość – mówił Prezydent o prof. Wandzie Półtawskiej.

Kiedy patrzy się na historię jej życia, kiedy słucha się tego, co mówiła, co napisała, nie dziwi, że drogi jej i księdza Karola Wojtyły spotkały się. On dostrzegł w niej ogromnego ducha i niezwykłą siłę, której tak wielu przeciwnościom losu nie udało się zmiażdżyć – dodał Andrzej Duda.

Prof. Wanda Półtawska wierzyła w życie, które ratowała na każdym kroku; wierzyła w życie, jako drogę, która może i powinna być drogą do świętości dla każdego człowieka – zaznaczył.

Profesor Wanda Półtawska – lekarka i społecznik, świadek historii, żarliwa polska patriotka. Wieloletnia współpracowniczka Ojca Świętego Jana Pawła II, zaangażowana w rozwój katolickiej nauki społecznej. Była długoletnim członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Akademii „Pro Vita”.

Harcerka, w czasie II wojny światowej działaczka konspiracji, uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie była poddawana pseudomedycznych eksperymentom. Po wojnie wykładowca akademicki, ceniona za osiągnięcia w pracy naukowo–badawczej w dziedzinie psychiatrii.

Była depozytariuszką tradycji i etosu niepodległej Drugiej Rzeczypospolitej. Urzeczywistniała ewangeliczne ideały miłości bliźniego, dając świadectwo chrześcijańskiej idei dobra. Orędowniczka praw rodziny, konsekwentnie otaczała szacunkiem ludzkie życie. Miała wielkie zasługi w upamiętnianiu prawdy o wojennych losach Polaków.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego – w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej.