Castillo zarzucił Izquierdo przestępstwo dyskryminacji, co w Peru może prowadzić do skazania na 2-3 lata więzienia oraz wymóg prac społecznych. Transwestyta swoje oskarżenie wytoczył po obejrzeniu nagrań, których autorki nie znał osobiście. Nagrania zyskały ponad 12,5 miliona odsłon.
W sierpniu 2023 r. prokuratura wszczęła śledztwo. W obronie Izquierdo stanęła organizacja Alliance Defending Freedom (ADF), która zwróciła uwagę na międzynarodowe prawa człowieka i ochronę wolności słowa. 21 czerwca 2024 prokuratura zdecydowała, że nie ma powodu wytoczenia oskarżenia. Jednak Castillo 10 lipca odwołał się od tego werdyktu. Prokuratura ponownie zdecydowała o niepostawieniu zarzutów Izquierdo.
Kristina Hjelkrem, adwokat oddziału ADF International w Ameryce Łacińskiej, podkreśliła w oświadczeniu prawo kobiet do bezpiecznej przestrzeni i fakt, że postawa pani Izquierdo była pomocna w ochronie tego prawa. Z kolei Olga Izquierdo wyraziła wdzięczność za wsparcie ze strony ADF International oraz zaznaczyła determinację obywateli Peru w walce o wolność słowa i świat bez cenzury.
„Nikt nie powinien stanąć w obliczu możliwości spędzenia czasu w więzieniu za dzielenie się prawdą, iż dopuszczenie mężczyzn do damskich toalet ma niebezpieczne rzeczywiste następstwa – powiedziała Hjelkrem. – Zarówno międzynarodowe prawa człowieka, jak i prawo Peru gwarantują wolność słowa, a w epoce rosnącej globalnej cenzury, musimy wciąż czujnie tych praw bronić”.