- Panujący obecnie zamęt sprzyja powstawaniu różnych absurdalnych teorii. Nie jest łatwo oddzielić ziarna od plew. Wciąż niewiele wiemy na temat tego, skąd wzięła się pandemia i dlatego w takiej mętnej wodzie pojawiają się dziwne twierdzenia - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Z każdym dniem pojawiają się kolejne teorie spiskowe dotyczące pandemii koronawirusa. Ks. prof. Andrzej Kobyliński podkreślił, że sprzyja temu zamęt, który ma miejsce w ostatnich tygodniach, gdy ludzkość mierzy się z wcześniej nieznanym wirusem.

- Nie jest łatwo oddzielić ziarna od plew. Wiele absurdalnych teorii możemy spotkać wśród naszych znajomych, a jeszcze więcej dziwnych opinii krąży w internecie. Mamy do czynienia z globalnym chaosem ideowym i światopoglądowym. Trzeba używać rozumu i zachować przytomność umysłu, by nie dać się oszukać i właściwie oceniać to, co się dzieje wokół nas - wskazał duchowny.

Ks. prof. Kobyliński podkreślił również, że rozumie niepewność, jaka pojawia się wśród ludzi. - Wciąż niewiele wiemy na temat tego, skąd wzięła się pandemia. Na razie za wcześnie, by postawić właściwe diagnozy. Być może dopiero za ileś lat dowiemy się, jak doszło do obecnej sytuacji. W związku z tym, w takiej mętnej wodzie, powstają dziwne twierdzenia - zaznaczył i dodał, że potężne centra władzy polityczno-gospodarczej mają swoją wizję świata i wiele osób czuwa, by szedł on w określonym kierunku.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy trwającej pandemii nadawana jest właściwa miara. Podobne wątpliwości ma ks. prof. Andrzej Kobyliński, który nie ma pewności, czy rzeczywiście jest tak wielka, jak ukazują to media i czy nie przysłoniła innych problemów.

- Każdego dnia ok. 500 Polaków dowiaduje się, że ma niestety chorobę nowotworową. Z jej powodu umiera ponad 300 osób. Jak widzimy, jest wiele innych schorzeń, o których należy pamiętać i nie może być tak, że problem z koronawirusem jest jedynym globalnym kłopotem - wskazał kapłan.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj

Polskieradio.pl