W poniedziałek ok. godz. 13.00 ogłoszono, że stan zdrowia papieża się pogorszył. Informacje przekazane w oświadczeniu mówiły o tym, że badania wykazały „polimikrobowe zakażenie dróg oddechowych”, co wymagało zmodyfikowanie leczenia. Jednak wczoraj wieczorem ok. godz. 18.00 biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że papież Franciszek nie ma gorączki i „kontynuuje zapisaną terapię” oraz, że „stan kliniczny jest niezmienny”.
Odwołano cotygodniową środową audiencję Franciszka. Z informacji przekazanej przez Haynes’a wygląda na to, że prawdopodobnie ojciec święty nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach ani uroczystościach w ciągu tygodnia. Publicysta i korespondent watykański „Life Site News” zwraca uwagę w artykule na portalu, że krótkie komunikaty prasowe Watykanu o stanie zdrowia papieża podawane codziennie są „nieco nieokreślone” i powtarzające się: papież odpoczywa, czyta i przyjmuje Komunię św. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to nic niezwykłego, choć komunikat z poniedziałku wydaje się bardziej odpowiadać realnej sytuacji zdrowotnej Franciszka.
Korespondent przypomniał także, że papież już wcześniej cierpiał od dwóch tygodni na problemy związane z zapaleniem oskrzeli i musiał zrezygnować z kilku przemówień. Jego zdaniem hospitalizacja ojca świętego „była sama w sobie oznaką powagi jego stanu” zdrowia i wskazywała na to znaczne jego pogorszenie, czemu nie mogły zaradzić przyjmowane leki. Cytuje też watykanistę Franca Giansoldati, który powołując się na swoje źródło stwierdził, że „wszystkie jego [papieża] wskaźniki były zaburzone”.
Haynes zwraca uwaga na fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat papież Franciszek w podupadł znacznie na zdrowiu i zaczął używać wózka inwalidzkiego. Zimą szczególnie widoczna była jego niezdolność do samodzielnego poruszania się. Zarówno w grudniu, jak i w styczniu przyznano też publicznie, że ojciec święty ucierpiał z powodu upadku. Zdaniem dziennikarza podatność Franciszka na przeziębienia związana jest z faktem, że nie ma on części płuc. Wcześniej papież był hospitalizowany w lecie 2021 r. i dwukrotnie w 2023 r.
Biskupi na świecie i diecezja Rzymu zachęcają wiernych do modlitwy za papieża w czasie jego pobytu w szpitalu.