Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podkreślił znaczenie projektu dla Polski i świata. - "Misja Ignis to nie tylko ogromne osiągnięcie dla Polski, ale także szansa na rozwój w takich dziedzinach jak medycyna, inżynieria, biologia i technologie kosmiczne. Wyniki eksperymentów przeprowadzonych w warunkach mikrograwitacji mogą zrewolucjonizować wiele sektorów gospodarki" – zaznaczył.

W ramach 14-dniowej misji dr Uznański zrealizuje kilkanaście polskich eksperymentów technologiczno-naukowych, m.in. dotyczących badań mikrobiomu ludzkiego, testów nowych materiałów, a także zastosowania sztucznej inteligencji w przestrzeni kosmicznej.

Dr Uznański, wybrany w 2022 roku do rezerwy astronautów ESA, od września 2023 pełni rolę astronauty projektowego w tej organizacji. Podczas misji Ignis nie tylko weźmie udział w badaniach, ale również zaangażuje się w działania edukacyjne, inspirowując młode pokolenia. Jak zaznaczył prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie, po Mirosławie Hermaszewskim, i najlepszym ambasadorem polskiego sektora naukowego i przemysłowego.

Misja Ignis jest częścią programu AX-4, drugiej komercyjnej misji załogowej z udziałem astronauty ESA. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.