Foley opowiada w filmie o swoim dzieciństwie, relacjach z ojcem i chorobie. Stwierdza, powołując się na własne doświadczenie, że w kraju, w którym żyje, nie ma możliwości wybrania sobie pielęgniarza, który zapewniłby mu właściwą pomoc i opiekę.  Pytany, czy zaoferowano mu MAiD (Medical Assistance in Dying – Medyczna Pomoc w Umieraniu), jak nazywa się eutanazję w Kanadzie, mężczyzna potwierdził, że taką propozycję podsuwano mu „wielokrotnie”. Eutanazja jest w Kanadzie legalna od 2016 r.

Gdy w szpitalu pytano go o to, czy ma myśli o samookaleczeniu się, uczciwie potwierdził, że nawiedzały go myśli samobójcze z powodu braku środków, by móc „bezpiecznie żyć z powrotem w domu”. Wówczas usłyszał: „Cóż, jeśli nie dostanie pan samodzielnego finansowania, może pan zawsze złożyć wniosek o wspomagane [samobójstwo], wie pan, co mam na myśli?”

Foley wyznaje, że wywołało to u niego „całkowity uraz psychiczny”, gdyż obecnie po zalegalizowaniu eutanazji w Kanadzie, zamiast starać się odwieść pacjenta od myśli samobójczych, sugeruje się mu: „Wiesz, że szpital ma program, by pomóc ci z tym, jeśli chcesz zakończyć swe życie”. Jak dodał: „Tego nie było przed zalegalizowaniem MAiD. Ale teraz tak”.

Zdaniem Foleya – który twierdzi, że nie jest osobą religijną, choć szanuje takich ludzi – mówienie, iż eutanazji sprzeciwiają się w Kanadzie tylko wierzący, jest „całkowicie mylne”. Uważa on, że opowiadający się za eutanazją traktują niepełnosprawnych jako tych, dla których lepiej byłoby, gdyby byli martwi, gdyż podtrzymywanie ich przy życiu to „marnowanie zasobów”.

Foley ma nadzieję, że pewnego dnia przebije się przez ten „tytanowy mur systemu” i uda mu się uzyskać dostęp do środków umożliwiających powrót do domu i uzyskanie właściwej opieki.

W Kanadzie pod naciskiem przeciwników eutanazji – zarówno różnych organizacji, lekarzy, jak i poszczególnych prowincji – udało się opóźnić do 2027 r. wprowadzenie planowanego przez rząd premiera Justina Trudeau rozszerzenia MAiD na osoby cierpiące na chorobę psychiczną. W wyniku eutanazji w Kanadzie w 2023 r. zmarło 16.000 osób, a od 2016 r. łącznie 65.000. Te oficjalne statystyki są kwestionowane przez wielu krytyków, którzy uważają, że faktyczne liczby mogą być większe. Przypadek Rogera Foleya nie jest jedynym nagłośnionym w ostatnim czasie w Kanadzie, gdy proponuje się eutanazję osobie niepełnosprawnej, zamiast właściwej opieki medycznej.