Z artykułu dowiesz się między innymi:
-
Co to jest klejenie?
-
Jak przykleić coś do metalu?
-
Jak dokonać drobnych napraw przy pomocy kleju??
Czym jest klejenie metali?
Co do zasady, jest to łączenie materiałów w sposób trwały przy pomocy substancji organicznej lub nieorganicznej mającej właściwości trwałego łączenia materiałów. Głównym składnikiem klejów jest spoiwo (lepiszcze), które nadaje spoinie przyczepność do łączonych elementów i odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.
Dobór odpowiedniego kleju uzależniony jest od właściwości klejonych materiałów. W sposób oczywisty czym innym klei się metal ze szkłem, czego innego należy użyć w przypadku łączenia drewna z metalem. I właśnie w wyborze odpowiedniego spoiwa należy upatrywać klucza do sukcesu, co wymaga pewnej wiedzy, którą postaramy się Wam przekazać.
Zalety klejenia metalu
Największym plusem łączenia elementów metalowych klejem, jest łatwość wykonania połączenia. W trakcie pracy nie ma mowy o spawaniu, lutowaniu, nitowaniu czy wierceniu. Łatwiej jest także dopasować do siebie poszczególne części, czy wykonać korektę styku jeszcze przed zaschnięciem spoiwa.
Brak otworów lub spawów nie naraża struktury materiału, nie obniża jej odporności i nie zwiększa wagi konstrukcji, co może mieć znaczenie w przypadku łączenia elementów ruchomych. Co więcej, w wielu przypadkach klej staje się czynnikiem wręcz koniecznym. Np. w łączeniu blachy z profilami stalowymi, gdzie duża różnica grubości utrudnia, jeśli nie uniemożliwia przeprowadzenie spawania.
Inne korzyści klejenia metali (w zależności od specyfiki kleju):
-
Klej można użyć zamiast nitowania;
-
Klej do metalu może być elastyczny;
-
Klej umożliwia łączenie powierzchni ocynkowanych (klej zapobiega utlenianiu się ocynku);
-
Klej nie powoduje potrzeby ingerencji mechanicznej w materiał;
-
Kleje do metalu są w większości odporne na działanie benzyny, olejów lub smarów;
-
Klejenie ułatwia proces łączenia blach i dużych powierzchni;
-
Wytrzymałość spoin często jest porównywalna do połączeń mechanicznych.
W niektórych przypadkach warto zastosować kleje wieloskładnikowe, dzięki czemu spoiwo jest odporne na działanie różnych sił, np. kleje konstrukcyjne epoksydowe i metakrylowe.
Jak przygotować powierzchnię przed klejeniem metalu?
Mimo że klejenie nie wymaga wysiłku, warto przed pracą odpowiednio przygotować podłoże, na którym znajdzie się substancja klejąca. Trzeba pamiętać, że nawet najskuteczniejsze kleje tracą swoje właściwości w zetknięciu się z tłuszczem, pyłem czy nierównościami powstałymi w trakcie wcześniejszej obróbki. Warto zadbać o odpowiednią obróbkę materiału.
Dobre efekty powinno przynieść odtłuszczenie powierzchni łączonych i zeszlifowanie, choćby za pomocą papieru ściernego. Proces odtłuszczenia najlepiej jest przeprowadzić przed samą operacją nakładania kleju.
Do odtłuszczenia metalu można wykorzystać:
-
alkohol;
-
aceton;
-
benzyna lakowa;
-
rozpuszczalnik.
Dokładne oczyszczenie powierzchni klejonych zwiększa przyczepność kleju oraz wytrzymałość spoiwa.
Klejenie – sprytny sposób na domowe usterki
Naderwana gałka do szuflady w komodzie, czy pęknięta ramka z fotografią, nie są może usterkami wywołującymi jakiś nadmierny kryzys, jednak sam fakt ich istnienia może wyprowadzić z równowagi, nie mówiąc już o zakłóconym poczuciu estetyki. Prezentuje się to niespecjalnie, a wyrzucić szkoda.
Dlatego warto mieć pod ręką kleje i uszczelniacze uznanej marki, szybkoschnące, odporne na działanie wody o – co najważniejsze – wytrzymałe.
Naprawa ramy obrazu
Stara rama ma w sobie ten niepowtarzalny urok, który powoduje, że staje się tym bardziej cenna. W przypadku pęknięcia nie trzeba jej od razu wyrzucać. Przy odrobinie cierpliwości można ją skleić, przywracając dawny blask. Pracę dobrze jest podzielić na etapy.
Etap pierwszy – usunięcie farby
Zużyte powłoki pokrywające ramę mogą być pozostałością farby, jak i lakieru. Należy ich się pozbyć, ponieważ znacząco osłabią przyleganie spoiwa do drewna. W tym celu używa się zwykle papieru ściernego. Grubsza gramatura pozwoli usunąć grubsze powłoki.
Etap drugi – klejenie połączeń
Po weryfikacji stanu łączeń ramy należy drewno pokryć za pomocą kleju szybkoschnącego przeznaczonego do łączenia powierzchni drewnianych. Czasami dobrze jest wzmocnić miejsca połączeń, korzystając z cienkich gwoździ. Ich główki można przykryć, nakładając szpachlówkę do drewna.
Etap trzeci – oczyszczanie
Po wyschnięciu spoiwa zarówno złącza, jak i resztę ramy warto przetrzeć wilgotną ściereczką (drewno nie powinno się zamoczyć).
Etap czwarty – zabezpieczenie
Zabezpieczenie drewna specjalnym preparatem zapobiegnie inwazji szkodników. Szczególnie ważne jest zasklepienie otworków powstałych na skutek wgryzania się korników. W tym celu doskonale sprawdzi się odrobina roztopionego wosku, którego nadmiar usuwa się małym nożykiem.
Dzieło wieńczy polakierowanie ramy, dzięki czemu utrzyma się ona w dobrej kondycji przez kolejne lata.
Mocowanie lustra
Wytrzymałe i trwale elastyczne kleje umożliwiają mocowanie lustra, nawet w pomieszczeniu narażonym na wilgoć. Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii polimerów można zapomnieć o wierceniu czy wbijaniu czegokolwiek, zwłaszcza w miejscach pokrytych wcześniej ceramiką budowlaną.
Dotyczy to także innych rodzajów powierzchni:
-
betonu;
-
cegły;
-
kamienia naturalnego;
-
drewna;
-
metalu;
-
tworzyw sztucznych.
Wiele klejów na rynku cechuje neutralność chemiczna, co oznacza, że nie niszczą klejonych powierzchni. Nabywając klej sprawdzonej marki, a zapomnisz o stosowaniu podpór i wierteł mocując lustro.
Jak skleić domową porcelanę?
Do tego celu wystarczy uniwersalny i wodoodporny klej szybkoschnący. Po upewnieniu się, że powierzchnie porcelany są idealnie czyste i pozbawione tłuszczu (np. przy wykorzystaniu alkoholu izopropylowego), można przystąpić do nałożenia kleju.
Należy to uczynić delikatnie, równomiernie pokrywając klejem obie łączone powierzchnie. Kluczem do sukcesu jest dokładne dopasowanie elementów porcelany i delikatne dociskanie przez około minutę. W trakcie tej czynności nie można przesuwać części klejonych względem siebie.
Klejenie porcelany ze względu na delikatną naturę materiału może być nieco trudne. W pracy pomoże dokładne zapoznanie się z zaleceniami producenta kleju i postępowanie zgodnie z udzielonymi wskazówkami.
Klejenie aluminiowej suszarki do prania
Suszarka do prania jest wyposażeniem obecnym niemal w każdym domu. Jest równie praktyczna, jak i delikatna. Wystarczy krzywe podłoże lub niedokładne rozłożenie sprzętu, by pojawiło się pęknięcie, uniemożliwiające rozstawienie i korzystanie z suszarki.
Dzięki zastosowaniu szybkoschnącego kleju naprawa uszkodzonej suszarki nie powinna zająć więcej czasu, aniżeli kilka minut. Nie ma znaczenia, czy pęknięcie pojawiło się na rurkach aluminiowych, czy też w miejscu styku metalu z tworzywem sztucznym. Klej uniwersalny poradzi sobie z każdą powierzchnią.
Klejenie mebli
Uważny obserwator mógł zauważyć. Że stare meble montowane były przy wykorzystaniu kleju. Trudno w nich szukać otworów montażowych po śrubach czy wkrętach. W ten sam sposób należy je naprawiać, tym bardziej że wiele z nich przedstawia sporą wartość rynkową i sentymentalną. Aby tego dokonać, wystarczy zaopatrzyć się w ekologiczny klej, niezawierający rozpuszczalnika, wodoodporny i elastyczny.
Najczęstszą usterką wiekowych mebli są wypadające lub obluzowane nogi. W takim przypadku nogę należy zdemontować, po czym miejsce klejenia dokładnie oczyścić. Przy okazji warto pokusić się o niewielką renowację. Dobrze jest pamiętać o tym, by nie nakładać kleju w nadmiarze. Wyciekająca substancja mogłaby uszkodzić powłokę mebla, poza tym wydłuża to okres wysychania. Po nałożeniu kleju nogę montuje się na przeznaczone dla niej miejsce.
Kleje zamiast śrub – czy warto?
Współczesne kleje w niczym nie przypominają preparatów stosowanych jeszcze kilka lat temu. Nie są to kruszące się substancje, zmieniające swoje właściwości na skutek niekorzystnych czynników zewnętrzny. Wręcz przeciwnie. Badania wskazują, że nowoczesny klej jest w stanie dorównać wytrzymałością nawet połączeniom spawanym czy skręcanym. Poza tym klej nie wymaga ingerencji mechanicznej w strukturę materiału, co sprzyja wielokrotnemu wykorzystaniu w różnych miejscach.
Zatem, czy warto stosować kleje? Jak najbardziej! Przemawia za tym cena, łatwość użytkowania i dostępność. Ważne jest, by wybierać produkty wyłącznie uznanej marki. To gwarancja, że klejony element posłuży przez wiele lat.
Artykuł sponsorowany