Wedle ustaleń RMF FM, za odrzuceniem sprawozdania zagłosowało 5 członków PKW, a 4 było przeciw. Dzisiejsza decyzja jest następstwem decyzji PKW z sierpnia, kiedy to odrzucono sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ubiegłorocznej kampanii stwierdzając, że korzystał on z nielegalnie uzyskanych korzyści. Sierpniowa uchwała nie jest jednak jeszcze prawomocna. Została zaskarżona do Sądu Najwyższego, który nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
- „To pozbawienie opozycji demokratycznych narzędzi kontroli władzy. Tak wygląda demokracja walcząca Tuska w praktyce”
- komentuje decyzję PKW poseł PiS Piotr Müller.
To pozbawienie opozycji demokratycznych narzędzi kontroli władzy.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 18, 2024
Tak wygląda demokracja walcząca Tuska w praktyce. https://t.co/FhOVXWOQvu
Do sprawy odniósł się również ekspert w zakresie prawa konstytucyjnego dr Oskar Kida.
- „PKW podjęła kolejną, skrajnie polityczną uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS. Jej skutkiem będzie utrata prawa do pobierania przez PiS subwencji przez 3 lata”
- stwierdził prawnik.
Zwrócił przy tym uwagę, że sprawa trafi do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, której orzeczeń rządzący postanowili nie uznawać, wobec czego najpewniej – niezależnie od oceny SN – minister finansów Andrzej Domański nie wypłaci ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego należnych środków.
- „Tak się w praktyce pozbawia opozycję prawa do sądu…”
- zauważył.
PKW podjęła kolejną, skrajnie polityczną uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego @pisorgpl Jej skutkiem będzie utrata prawa do pobierania przez PiS subwencji przez 3 lata.
— Oskar Kida (@KidaOskar) November 18, 2024
Zgodnie z przepisami partii przysługuje teraz odwołanie do Sądu Najwyższego które z mocy prawa…