Kodeks Prawa Kanonicznego w sposób jednoznaczny wskazuje na te dni, w których katolicy zobowiązani są do udziału we Mszy św.
„Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych” – czytamy na ten temat w KPK.
Jednocześnie Kodeks Prawa Kanonicznego nadmienia, że „Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę”.
W myśl tej zasady KEP przeniósł przed dwiema dekadami obchodzenie w Polsce uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego z czwartku na niedzielę.
W przypadku zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia NMP, obchodzi się ją pod datą stałą – 15 sierpnia i jest to jedna z trzech uroczystości maryjnych w Kościele, podczas których katolicy zobowiązani są do udziału w Eucharystii.